Mijn 'best of' podcasts & boeken over opvoeding
Soms ervaar ik hedendaagse gezinnen – inclusief de onze – als allemaal losse eilandjes. Het gevolg van een oud (maar ook weer niet zo heel oud) Christelijk ideaalbeeld van ‘het kerngezin als hoeksteen van de maatschappij’. Wat mij betreft is dat beeld aan herziening toe. Ik denk dat iedereen, en zeker ouders van jonge kinderen, veel meer community kan gebruiken.
In onze FamilieRetraites experimenteren we daarmee. We beoefenen Tantra én vieren vakantie samen met andere gezinnen. Naast heel veel speelgenootjes zijn er ook al die mede opvoeders: ogen in het zeil, spiegels, troosters en begrenzers.
Man, wat is het vervullend om daar die community wél te ervaren.
Maar: ook media kunnen een fijne bron van steun en inspiratie zijn. Hieronder deel ik mijn drie meest geliefde boeken met je. En podcasts! Drie fijne openende podcasts vol waardevolle adviezen op heel specifieke opvoed vragen. Gratis te beluisteren, precies wanneer je het nodig hebt.
Ik ervaar de tips hieronder als heel erg ‘alligned’ met Tantra. In Tantra beoefenen we om in het moment aanwezig te blijven en onze vrije stroom toe te laten. Dit kan je beoefenen in een retraite, maar (vooral) ook in je dagelijks leven. Zoals in het opvoeden van je kinderen.
Hunt, Gather, Parent
Boek – Michaeleen Doucleff
What Ancient Cultures Can Teach Us About The Lost Art of Raising Happy, Helpful Little Humans
Is het niet wat vreemd dat jij al het werk doet in huis, terwijl je kids op de bank hangen? Voelt het voor jou ook onnatuurlijk om uren lang met je kind rond te rijden naar speelafspraakjes of om dan maar zelf met de lego te spelen?
Na het lezen van dit boek wordt het leven leuker voor álle betrokkenen. Lees. Dit. Boek.
Bestel ‘Hunt Gather Parent’ hier. Vertaald in het Nederlands als Jagen, Verzamelen, Opvoeden.
Hold on to your kids
Boek – Gordon Neufeld & Gabor Maté
Why Parents need to Matter More than Peers
Een kind heeft geen vrienden nodig, maar ouders, stellen Neufeld en Maté. ‘Maar het is toch de bedoeling dat we ze loslaten?’ Zeker. Maar pas als onze taak erop zit. Als ze werkelijk zichzelf kunnen zijn.
Voor het eerst in de geschiedenis wenden jonge mensen zich voor hun voorbeeld en sturing niet tot verantwoordelijke volwassenen, maar tot hun leeftijdgenoten. We noemen dat ‘peer orientation’, en het holt ons natuurlijke gezag uit.
Peer orientation maakt dat jonge mensen van nu wel opgroeien, maar nooit werkelijk volwassen worden. Dit boek toont aan hoe belangrijk gezonde hechting is, en geeft handvaten voor ouders om dit natuurlijke proces te laten plaatsvinden.
In het Nederlands is dit belangrijke boek vertaald als ‘Laat je Kind niet Los’. Bestel het hier in het Engels.
The Continuum Concept
Boek – Jane Liedloff
Aanrader voor ouders van baby’s, peuters en kleuters.
De schrijfster verbleef jarenlang bij een Yequana gemeenschap middenin de jungle van Venezuela. Haar boek is niet geschreven als een opvoed handleiding. Wel schetst het een levendig beeld van een samenleving waarin kinderen zowel heel autonoom zijn, als heel verbonden. Met zichzelf, met andere kinderen én vooral: met de groep als geheel.
Dit boek gaf mij veel permissie om met ons zoontje te zijn op een manier die heel natuurlijk en vanzelfsprekend aanvoelde.
Ik denk dat het mede aan dit boek te danken is dat hij soms nog best wel eens eventjes een baby’tje zou willen zijn;-)
Unruffled
Podcast – Janet Lansbury
Ik denk dat Janet voor bijna ieder opvoed probleem wel een aflevering heeft gemaakt.
Ze behandelt iedere aflevering een uitdaging van een ouder. Bijvoorbeeld ‘Wat moet ik doen als mijn kind een ander kind slaat?’
Dat doet ze met heel veel liefde, begrip en ruimte. Ze geeft heldere tips en verassende inkijkjes in de leefwereld van (kleine) kinderen.
Good Inside
Podcast – dr Becky
De ondertiteling van deze podcast is: ‘Take the guesswork out of Parenting‘ En dat doet Dr Becky inderdaad: met kraakheldere inzichten waar ze ruimte omheen laat. Want opvoeden is ook iets heel persoonlijks.
Eerlijk is eerlijk; ik vind haar (Amerikaans gespannen) stem persoonlijk niet zo fijn om naar te luisteren. Maar ik vind haar adviezen heel waardevol.
Voor een schappelijk bedrag krijg je drie maanden lang toegang tot haar bibliotheek van heldere online programma’s over specifieke opvoedvragen (Bijvoorbeeld: ‘Wat te doen als je kind niet wil/durft te slapen’). Beluister Good Inside hier.
Raising Humans Kind
Podcast – Ashleigh Warner
Deze podcast werd ons aangeraden door Valerie, de begeleidster van het kinderteam tijdens de afgelopen FamilieRetraite.
Ashleigh behandelt specifieke topics zoals: ‘Hoe verbind je je met je kind terwijl je ook thuis aan het werk bent?’ of ‘Omgaan met conflict tussen je kinderen’. Veel plezier ervan!
Over de AvA FamilieRetraites
Tijdens de Avond vol Aandacht FamilieRetraite ontmoet je je partner iedere dag als nieuw
in een ontspannen en avontuurlijk Tantrisch programma. Ondertussen beleven jullie kinderen hun eigen avonturen onder ervaren begeleiding.
Tussendoor vier je vakantie met je gezin, temidden van onze inspirerende community.